Click here to return to the main site entry page
Click here to return to the previous page

1911 Coronation

decorations in College Street
Decorations near Pear Tree Cottage in College Street for the Coronation in 1911

programme cover
Souvenir programme
medal medal
Medal presented by the Mayor Owen Parker J.P.
Mayor & Mayoress
The Mayor and Mayoress
Brigades and Companies
Taking part in the
Coronation Festivities.
President: The Worshipful The Mayor
(Mr. Alderman Owen Parker, J.P.).
Treasurer: Mr. Alderman Thomas Patenall
(Deputy Mayor)
Secretary: Mr. F. Joseph Simpson
Assistant Secretary: Mr. Edward Parker

Committee

Chairman : Mr. George Randall
Secretary : Mr. Harold Cripwell

Mr. Councillor Brazier

Mr. W. Gray

Mr. L. Tysoe

Mr. E. H. Horrell

Mr. W. Beeby

Mr. W. Hales

Mr. Councillor Wright

Mr. G. Horne

Mr. John Bates

Mr. W. P. Jolley

Mr. Wm. Bates

Mr. W. Lawrence

Mr. J. Burditt

Mr. Councillor Johnson

Mr. Chas. Felce

Mr. A. E. Lloyd

Mr. K. Flintham

Mr. Septimus Middleton

Mr. L. Garley

Mr.  James Partridge

Mr. A. Middleton

Mr. J. W. Randall


Mr . M. Tinston


Programme

6.00 a.m.

The Buglers of the Church Lads' Brigade and the Boys' Brigade will sound the "Reveille" from the roof of the Town Hall and in other parts of the Town.

6.05 a.m. 

The Fire Brigade will fire the First Signal Rocket.

6.10 a.m.

The Fire Brigade will fire the Second Signal Rocket.

6.15 a.m. 

The Fire Brigade will fire the Third Signal Rocket.

6.15 a.m.

The Higham Ferrers Ringers under the leadership of Mr. George Randall will ring a Peal on the Bells of St. Mary's Church.

9.30 a.m.

The Mayor and Corporation accompanied by the Band, Fire Brigade, the St. John Ambulance Brigade, the Church Lads' Brigade (King's Colour Company), and the Boys' Brigade will attend a SPECIAL CORONATION SERVICE at St. Mary's Parish Church. The Service will be conducted by the Vicar, the Rev. G. M. Davidson, M.A. (Mayor's Chaplain), and the Lesson will be read by the Rev. Watkin Jones, Minister of the Wesleyan Church.

11.0 a.m.

Children under 14 years of age will assemble at the Council Schools, and will be marshalled in order by Mr. F. W. Margetts, Head Master, and the Assistant Masters and Mistresses, and will proceed in procession to the Market Square, headed by the Higham Ferrers Town Silver Prize Band.

11.15 a m.

Children under 14 years of age, assembled on the Market Square, will be presented by the Mayor with specially cast Coronation Medals, and appropriate songs will be sung by the children under the leader­ship of the Headmaster.

11.50 a.m.

The Mayor, Magistrates, Members of the Corporation, Clergy, Ministers, Officials, Education Committee, and the various Public Bodies and Societies will assemble on the Market Square. Local Members of the H Company 4th Battalion Northamptonshire Regiment, and Northants Yeomanry, the Fire Brigade, St. John Ambulance Brigade, the Church Lads' Brigade (King's Colour Company), the Boys' Brigade, Postmen, and men who have served in His Majesty's Naval or Military Forces will be drawn up on the Market Square.

12.0 noon.

The King will be acclaimed. The Higham Ferrers Town Silver Prize Band will play the National Anthem. Companies and Brigades will present arms or salute as the case may be. The Public are requested to uncover and sing "God Save the King."

GOD save our gracious King,
Long live our noble King,
God save the King.
Send him victorious,
Happy and glorious,
Long to reign over us, 
God Save the King.

Thy choicest gifts in store,
On him be pleased to pour,
Long may he reign.
May he defend our laws,
And ever give us cause
To sing with heart and voice,
God save the King.

Thy choicest gifts in store,
On him be pleased to pour,
Long may he reign.
May he defend our laws,
And ever give us cause
To sing with heart and voice,
God save the King.

The Mayor will address the assembly. 12.30 p.m.   

12.30p.m.

The Procession to the Castle Field will be formed.

1.00 p.m.

A Public Luncheon to Men over 16 years of age, will be held in a Marquee erected in the Castle Field. Tickets must be given up on entering the Tent. Upwards of 650 Men will sit down to Luncheon at the same time.

2.15 p.m.

The Children of the Town will assemble at the Council Schools and march to the Castle Field, headed by the Band.

2.30 p.m.

The Sports in the Castle Field will commence.

2.45 p.m.

The Children's Tea in the Marquee will commence, upwards of 700 children will sit down to Tea.

3.45 p.m.

A Meat Tea to Women over 16 years of age will be given in the Marquee. Upwards of 750 women will sit clown to this Meal.

7.0 p.m.

At conclusion of Sports, the Mayoress, Mrs. Owen Parker, will plant an Oak Tree at Moat Corner (Kimbolton Road).

9.30 p.m.

A Torchlight Procession will be formed in the Castle Field. The Procession will be formed by a double line of Torchbearers and Coloured Fire-bearers, and will proceed from the Main exit of the Castle Field via College Street, Wood Street, and Station Road to Mr. Chamberlain's Field on the Chelveston Road.

9.55 p.m. 

Signal Rocket will be fired.

10.0 p.m.

The Bonfire will be lighted by the Mayoress and Mrs. F. Joseph Simpson. The Fire Brigade, Ambulance Corps, Church Lads' Brigade and Boys' Brigade will be formed round the Bonfire.

10.20 p.m. 

A selection of Rockets will be fired.

10.40 p.m.

The Torchlight Procession will be reformed and will proceed by Kimbolton Road, College Street, High Street, back to the Market Square.

11.10 p.m.

GRAND FINALE. The whole assembly will sing "Auld Lang Syne" on the Market Square.

11.30 p.m.

The Band will play the National Anthem. The Public will uncover and sing "God Save the King."

The Official Programme ends here. The Festivities may be kept up to any hour.

Section of "H" Company, 4th Battalion
Northamptonshire Regiment

SERGEANT S. P. HOUGHTON

Lance-Corporal A. Winter 

Private

A. Nurrish

Private

J. Boxall

Private

W. Adams

Private

A. Church

Private

- Horsley

Private

A. E. Hurst

Private

T. S. Newman

Private

G. Hurst

Private

A. Mawby

Private

T. G. Pearcey

Private

S. Middleton (Representing the company in London)


Higham Ferrers Fire Brigade
Captain F. Joseph Simpson

Vice-Captain A. Martin

Fireman

W. Pettit

Engineer J. E. Smith

Fireman

J. B. Partridge

Fireman  

G.  Lucas

Fireman

F. TWELVETREE

Fireman

E. Hancock

Fireman

A. Stokes

Fireman

S. Middleton

Fireman

F. Shelton

 

 

Fireman

A. Lambert

Higham Ferrers Division of
St. John Ambulance Brigade

Supt. Secretary A. O. Groome

Superintendent H. R. Patenall

Hon. Surgeon Dr. John Crew

Sergeant

A. Church
(Will be engaged in London)

Private

J. Faulkner

Private

W.  J.  Johnson

Private

H.  King

Private

W. Allen

Private

T. Linnitt

Private

C. Blackwell

Private

W. Maple

Private

A. Blackwell

Private

S. NEwell

Private

R. Driver

Private

A. Middleton

Private

W.  Fletton

Private

A. Thompson

Private

T. Hurst

Private

T. Newman

Higham Ferrers Company Church Lads-Brigade
(King's Colour Company)

Chaplain Rev. G. M. Davidson
Hon. Captain F. Denys Crew
 Lieutenant F. Joseph Simpson
Lieutenant C. Smith
Sergeant-Instructor W. Smith
Staff-Sergeant A. Martin

Bugler

S.  Upton  

Private

W. G. Mitchell

Bugler

A.  Bates  

Private

A.  J. Marriott

Bugler

J. Abbott   

Private

 J. H. Moulton

Bugler

E. Espin

Private

J. B. Martin

Bugler

G. Groome

Private

H. H. Nunley

Drummer

W. Parker     

Private

P. R. Newell

Corporal

F. Felce   

Private

G. W. Pashler

Lance-Corporal L. Bailey   

Private

D. Pashler

Private

H. H. Abbott 

Private

P. Pettit

Private

H. E. Bird

Private

C. R. Perkins

Private

F. A. Cowley 

Private

D. Parker

Private

C. Cox 

Private

S. Sharman

Private

F. Dickenson

Private

P. Seckington

Private

F. Espin 

Private

D. Thompson

Private

W. E. Espin  

Private

G. A. Thompson

Private

A. E. Franklin

Private

R. W. Thompson

Private

B. Freeman

Private

J. Tate

Private

E. A. Groome 

Private

E. Tearle

Private

E. Hester  

Private

O. Upton

Private

W. Hales 

Private

A. E. Winter

Private

D. E. Martin

 

 

Higham Ferrers Company of the Boys' Brigade

Captain W. Goosey

Lieutenant J. W. Barker

Lieutenant W. Pack

Bandmaster F. Betts 

Private

B. Barnes

Staff-Sergeant H. Cobley 

Private

C. Draper

Staff-Sergeant H. James     

Private

E. Pack

Sergeant

F. Pack  

Private

C. Lawrence

Corporal

A. Townsend

Private

A. Lawrence

Corporal

W. Haddon     

Private

W. Webb

Lance-Corporal S. Hartwell

Private

A. Thompson

Private

O. Walker 

Private

R. Cook

Private

E. Maple     

Private

R. Gadsby

Private

T. Horne     

Private

F. Smith

Private

H. Clayson       

Private

R. Dunmore

Private

S. Middleton     

Private

L. Seamark

Private

H. Adams

Private

R. Parker

Private

P. Allen 

Private

F. Coles

Private

E. Pashlow  

Private

E   Fletton

Programme of Sports

To Commence at 2.3O p.m.

Programme of Band Music

The Higham Ferrers Silver Prize Band

The Programme during the day will be
selected from the following repertoire:

March

The British Flag  

W. Rimmer

March

Patriotic

W. Rimmer

March

Steadfast and True

W. Rimmer

March

The Monarch

W. Rimmer

March

The Typhoon

Besshant

Selection

All Nations

Arr. by Chas. Godfrey

Selection

Gems of Scotch Melody

W. Rimmer

Selection

Gems of Irish Melody

W. Rimmer

Selection

Gems of Welsh Melody

W. Rimmer

Selection

Memories of the Past

W. Rimmer

Selection

Casket of Gems

H. Round

Selection

Song Echoes

H. Rimmer

Selection

The Soldier's Life

W. D. Sheriff

Selection

A Sailor's Life

W. S. Cope

Selection

Beauties of England

Newton

Selection

Halvey

H.  Round

Selection

Maritana

Wallace

Selection

All the Girls

W. Williams

Selection

The Best of All

W. Williams

Selection

Old Memories

W. Rimmer

Selection

Tancredi

Arr. by E. Swift

Selection

Crown of Victory

].   Carter

 

 

prizes value

 

 

1st.

2nd.

3rd.

4th.

 

 

s.

d.

s.

d.

s.

d.

s.

d.

1

100 yards flat race, men over 16

5

0

3

0

2

0

 

 

2

100 yards flat race, men between 35 & 50

4

0

3

0

2

0

1

0

3

Tug-of-war.    Teams—8 men

8

0

4

0

 

 

 

 

4

Tilting the bucket

3

0

2

0

 

 

 

 

5

Pillow fight, men over 16

3

0

2

0

 

 

 

 

6

50 yards flat race, girls under 7

1

6

1

0

0

6

0

6

7

50 yards flat race, boys under 7

1

6

1

0

0

6

0

6

8

50 yards skipping race, girls under 12

2

0

1

0

0

6

0

6

9

Final—100 yards flat race, men over 16

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Final—100 yards flat race, men between 35 and 50

 

 

 

 

 

 

11

50 yards flat race, boys between 7 and 12

2

0

1

0

0

6

0

6

12

50 yards flat race, girls between 7 and 12

2

0

1

0

0

6

0

0

13

50 yards pick-a-back race, boys under 16

2

0

1

0

 

 

 

 

14

Potato race, boys under 12

2

0

1

0

0

6

0

6

15

75 yards skipping race, girls over 12

2

6

1

6

1

0

0

6

16

100 yards flat race, girls over 16

3

0

2

0

1

6

1

0

17

50 yards three-legged race, boys under 16

2

0

1

0

 

 

 

 

18

75 yards flat race, girls between 12 and 16

3

0

2

0

1

6

1

0

19

100 yards flat race, boys between 12 & 16

3

0

2

0

1

6

1

0

20

Skipping competition, girls under 16

2

0

1

0

0

6

0

6

21

50 yards sack race, boys between 12 & 16

2

6

1

6

1

0

0

6

22

Pillow fight, boys under 16

3

0

2

0

 

 

 

 

23

50 yards flat race, women

3

0

2

0

1

6

1

0

24

50 yards flat race, men over 50

3

0

2

0

1

6

1

0


All Racing Events will be Handicaps.
In the Skipping Competition (Event No. 20) the time limit will be five minutes.
Only Subscribers will be allowed to compete in Events No. 1, 2, 3, 4, and 5.
Entries for Events No. 1, 2, 3 and 19, must be sent in to the Secretary on or
before Saturday, June 17th.
The decision of the Committee in all cases to be final.
Prizes will be awarded immediately after each event on application to the Secretary.
Handicappers: F. Draper and W. Bates.
Starter—J. W. Randall.
Judges—Reginald Smith and T. H. Parker.
Secretary—C. W. Smith, 26, Corporation Terrace.

The Dance Programme
will be selected from
the latest and best Dance Music.

Conductor: MR. J. K. SKINNER

Soprano Cornet

Mr. E. Bates

Solo Cornet

Mr. W. Harris

Solo Cornet

Mr. S. Hulatt

Solo Cornet

Mr. W. Coleman

Repiano Cornet

Mr.  F.  Smith

2nd Cornet

Mr. D. Winters

2nd Cornet

Mr. E. Tandy

2nd Cornet

Mr. A. Thornton

Solo Tenor Horn

Mr. G. Dickenson

1st Tenor Horn  

Mr. E. Wilson

2nd Tenor Horn

Mr. E. Dickerson

Solo Trombone

Mr. C. Gomm

2nd Trombone

Mr. G. Hurst

Bass  Trombone

Mr. D. Hartwell

1st Baritone  

Mr. S. Barnes

2nd Baritone

Mr. W. Dunmore

Solo Euphonium

Mr. G. Drage

2nd Euphonium

Mr. M. Barnes

Bass

Mr. A. Smith

Bass

Mr. B. Thornton

Bass

Mr. S. Brown

Bass

Mr. T. Sharp

Bass Drum

Mr. J. Burton

Side Drum

Mr. S. Robinson

Higham Ferrers Nursing Division
(S. John Ambulance Brigade)

Lady Superintendent—Mrs. T. Patenall

Secretary—Miss Horn

Treasurer—Miss G. Crew

Storekeeper—Miss Patenall

Mrs.   Felce

Miss I.   Mead

Mrs. Quincey

Miss F. Newman

Mrs. Webb

Miss S. Newman

Miss A. Bailey

Miss A. Parker

Miss M. Banks

Miss E. Peacock

Miss E. Bates

Miss A. Perkins

Miss D. Groome

Miss F. Smith

Miss Dorothy  Groome

Miss E. Webb

Miss W. Horn

Miss F. Winter

Miss F. Linford

Miss L. Wright

The above have very kindly consented to be in attendance during the Festivities.



Click here to return to the main index of features
Click here to return to the villages index
Click here to e-mail us